Helovīnu ķirbis – 5 oriģinālas idejas, kā to dekorēt

1a.lv-Helovinu-kirbis

Foto: Pixabay.com / rescueram3

Rudens ir ražas laiks. Brīdis, kad dārzā novākt lauku labumus, lai vārītu bagātīgus sautējumus, zupas un gatavotu konservējumus ziemai. Taču ne visi dārzeņi paredzēti vienīgi ēšanai. Komposta kaudzes barons – koši oranžais ķirbis jau no senām dienām saistīts ar Helovīna atzīmēšanu. Laikā, kad vakari kļūst aizvien tumšāki un garāki, izgrebtās ķirbja laternas māju logos un pagalmos izskatās brīnišķīgi. Kā panākt, lai Tavs Helovīnu ķirbis izceltos uz pārējo fona?

Maskarāde un ķirbja grebšana – laiks svētkiem!

Helovīnu jeb Visu svēto dienas priekšvakaru daudzviet pasaulē atzīmē 31. oktobra vakarā. Šos svētkus asociē ne tikai ar maskotiem karnevāliem, kuru dalībnieki mēģina pārtapt interesanta paskata radībās un diedelē kaimiņu saldumus, bet arī ar ķirbja grebšanu.

Lai gan Helovīnu ķirbis vēstures gaitā savas pēdas ir atstājis vairākās kultūrās, viena no versijām apgalvo, ka šīs tradīcijas saknes esot meklējamas Īrijā. Komiskas vai baisas grimases, kas tikušas izgrebtas ķirbjos, simbolizējušas pārdabiskas būtnes, kā arī palīdzējušas atbaidīt ļaunos garus no cilvēku mitekļiem.

No zemnieka par balles karali. Kā izvēlēties ķirbi?

kirbis-ka-izveleties

 

Foto: Pexels.com

Gluži kā pasakā par Pelnrušķīti, kur labā feja pārvērta ķirbi karietē, lai topošā princese varētu apmeklēt balli, arī jebkuru dārza ķirbi iespējams pārvērst skaistā dekorā, ja ievēro dažus priekšnoteikumus:

* izvēloties ķirbi, pieklauvē pie tā sāniem – ja skaņa ir dobja, Tavs Helovīnu ķirbis ir gatavs;
* iegādājies ķirbi ar plakanu pamatni – tas palīdzēs dekoram saglabāt stabilitāti;
* pievērs uzmanību krāsai – izvēlies ķirbi, kas ir vienmērīgā tonī bez raibumiem un izaugumiem.


Kas nepieciešams ķirbja izgrebšanai?

Ķirbi ieteicams grebt neilgi pirms svētkiem, lai tas ilgāk saglabātu savu pievilcīgo izskatu. Lai Helovīnu ķirbis izdotos, Tev būs nepieciešamas:

* vecas avīzes – grebšanas process var būt visai ķēpīgs, tāpēc labāk nodrošināties, lai nenosmērētu apkārtējās virsmas;
* bļodiņa un paliela karote ķirbja mīkstuma un sēklu izņemšanai;
* kvalitatīvs nazis. Nazim, ar kuru plāno veidot ķirbja „seju”, noteikti jābūt stingram, tas nedrīkst locīties zem spiediena. Starp citu, 1a.lv interneta veikalā Tu atradīsi virtuves nažus, kas lieti noderēs tieši cietās ķirbja mizas griešanai;
* trafarets grebšanai. Izvēlies motīvu, izdrukā to vai pārzīmē uz papīra. Lieliska vieta, kur iedvesmoties dizainam, ir sociālais tīkls Pinterest.
* marķieris zīmēšanai uz ķirbja virsmas.


5 mūsdienīgi Helovīnu ķirbja motīvi

Ja tradicionālais Helovīnu ķirbis jau apnicis, 1a.lv iesaka izmantot kādu no šīm idejām:

Ķirbis ar sižetu

 

kirbis-ar-sizetu

Iespējams, ainava ar raganu, kas pusnaktī laižas pretī pilnmēnesim, ir jau redzēta, taču tas neliedz veidot jaunas variācijas. Atmodini savu iekšējo mākslinieku, iekļaujot ķirbī veselu stāstu ar personāžiem un notikumiem.

Populārais ķirbis

 

popularais-kirbis

Gatavojot ķirbi bērnu ballītei, izgreb tajā Češīras kaķa slaveno smaidu vai Džeku no filmiņas „Murgs pirms Ziemassvētkiem”. Varbūt svētku tematikā iederēsies ķirbis ar Harija Potera brillītēm?

Ķirbis ar uzrakstu

 

kirbis-ar-uzrakstu

Kur gan teikts, ka ķirbim jāatveido tikai seja? Oriģināli izskatīsies arī dekors ar atbilstošu tekstu. Ja vēlies izgrebt veselu teikumu, to vari sadalīt pa vairākiem ķirbjiem. Tikai atceries izmantot labi salasāmu burtveidolu.

Pasteļkrāsas ķirbis

 

pastelkrasas-kirbis

Foto: Pexels.com

Ja oranžā nav Tava mīļākā krāsa, ķirbi pirms grebšanas vari arī nokrāsot. Pēdējos gados lielu popularitāti ieguvuši ķirbji maigos toņos. Pagatavo savu pasteļkrāsas ķirbi šādi:

1. iegādājies izvēlētās krāsas baloniņu;
2. nopūt ķirbi ar krāsu;
3. pielīmē ķirbim zeltītus vai sudrabotus spīgulīšus;
4. izgreb ķirbi, izmantojot ziedu, sirds u.c. motīvus.


Helovīnu ķirbis – mājas mīlulis

 

kirbis-ar-motiviem

Foto: Pexels.com

Ja mājās ir četrkājainais draugs, vari veltīt ķirbi viņam, izgrebjot mājdzīvnieka portretu. Šajos svētkos par mājdzīvnieku uzskatāms arī tas lielais, melnais zirneklis, kas nesen ievācās vannas istabā…


Kā izgrebt ķirbi?

1a.lv-Helovinu-kirbis2

Foto: Pixabay.com / Efraimstochter

Kad nepieciešamās sastāvdaļas savāktas un dizains izvēlēts, ķeries pie grebšanas:

1. ar nazi nogriez ķirbja augšējo malu un uzmanīgi izcel to laukā;
2. ar karoti nokasi ķirbja mīkstumu, kas pielipis pie iekšējām sieniņām un izņem to. Jo gludākas ķirbja sienas, jo mazāka iespēja, ka vēlāk aizdegtā svece apsvilinās ķirbi;
3. uzzīmē uz ķirbja motīvu, ko iepriekš izvēlējies;
4. izgriez ornamentu – šeit talkā atkal nāks ass nazis;
5. aizdedz un ievieto ķirbī sveci – lietinoderēs tējas sveces.

Padoms! Neizmet no ķirbja izņemtās sēkliņas. Notīri tās, pievieno tām sviestu un kanēli vai kādu rudenīgu garšvielu maisījumu, un apgrauzdē tās krāsnī. Šādi pagatavota uzkoda lieliski iederēsies ķirbju ballītē.

Spocīgā ballīte

Kad Helovīnu ķirbis izgrebts, pienācis laiks svētku ballītei. Lai sarīkotu jautru rudens pasākumu, Tev būs nepieciešamas:

RRD-GBSPE-10479816

Foto: 1a.lv

sveces. Vislabāk piestāvēs klasiska – sveces oranžā vai melnā krāsā;
svečturi. Gotiski, žuburaini svečturi radīs mājoklī senas muižas noskaņu;
* vīraks. Kas var būt maģiskāks par sveču izgaismotu telpu, kurā vēdī nedaudz savāds, austrumniecisks aromāts?
uzkodas. Izmanto rudens veltes, piemēram, ceptus ābolus, pildītus ar cukuru un rozīnēm vai mājās gatavotu ķirbju pīrāgu;
papīra dekorācijas – ja svētkus svinēsi kopā ar bērniem, uzzīmē un izgriez no melna kartona spoku, sikspārņu, raganu u.c. siluetus, ko iekarināt aukliņās viscaur mājoklī;
kostīmi. Palūdz viesus ierasties maskās, lai radītu īsteni spocīgu atmosfēru.

Vai Tu mēdz svinēt Helovīnu? 1a.lv atradīsi visu nepieciešamo ķirbja dekorēšanai un mājas dekorēšanai!

12.09.2017
Autors: Valdis Zariņš

Pievienot komentāru