Dators skolniekam: kā neapmulst plašajā piedāvājumā?

1a.lv – dators skolniekam

Foto: 1a.lv

Pienācis brīdis, par kuru viedokļi dalās – atsākusies skolas sezona. Vienaldzīgo par šo brīdi nav – daļa jauniešu to uztver kā iespēju satikt sen neredzētus draugus un produktīvi pavadīt ikvienu dienu, savukārt citiem, izdzirdot vārdu “skola”, uznāk šermuļi. Taču, lai kurā nometnē būtu Tavs bērns, būs grūti nepiekrist tam, ka skolai ir kārtīgi jāsagatavojas, un, atšķirībā no salīdzinoši nesenas pagātnes, kad skolai bija jāiegādājas burtnīcas, grāmatas, soma un rakstāmrīki, šobrīd mājasdarbu izpildei un jaunu zinību iegūšanai neiztikt arī bez piemērota datora.

Portatīvais vs stacionārais dators – kurš kuru?

Datoru pasaulē jau izsenis tiek lauzti šķēpi par to, kas tad galu galā ir labākais dators – portatīvais vai stacionārais? Viennozīmīgi uz šo jautājumu atbildēt nav iespējams, jo atbilde lielā mērā ir atkarīga no jautātāja vēlmēm. Palūkosimies, kādas ir galvenās priekšrocības un trūkumi katram datora veidam!

Portatīvais dators

Portatīvo datoru aizmetņi ir senāki, nekā šķiet virknei cilvēku – pirmais laptops ar mūsdienu ierasto dizainu, Grid Compass 1101, tika izlaists jau tālajā 1983. gadā, un kopš tā laika portatīvie datori kļuvuši arvien jaudīgāki, vieglāki un ērtāki. Tā arī ir galvenā laptopu priekšrocība – pateicoties nelielajam izmēram un svaram, tos iespējams izmantot gan mājās, gan skolā, gan jebkur citur – viss, kas nepieciešams, ir vien soma pārnēsāšanai un ik pa laikam – pieslēgšanās elektrotīklam. Portatīvais dators lieti noderēs, ja:

* to paredzēts izmantot arī skolā – lai gan vidusskolā datora izmantošana pierakstiem nav īpaši izplatīta, šāda opcija pastāv. Taču šādā gadījumā uzreiz jāpadomā par piemērotu somu vai apvalku datora pārvietošanai, lai tā ieejās un izejās nenokļūtu netīrumi, kā arī pasargātu to no triecieniem – datora iemešana skolas somā starp grāmatām to ātri vien var padarīt par nelietojamu vai arī ievērojami samazināt datora mūžu;

* dzīvesvietā ir ierobežota vieta – ja jaunieša istabas galds jau nokrauts ar grāmatu kaudzēm vai arī uzsākta patstāvīga dzīve kopmītnēs, ļoti iespējams, ka stacionārais dators aizņems pārāk daudz vietas. Ar portatīvo datoru viss ir daudz vienkāršāk – saliktā veidā tas neaizņems vairāk vietas nekā vidēji liela grāmata.

Stacionārais dators

Stacionārais dators šobrīd galvenokārt tiek izvēlēts viena iemesla dēļ – labāka cenas un performances attiecība. Ja Tava atvase plāno kļūt par arhitektu vai foto/ video apstrādes speciālistu, bez jaudīga datora neiztikt, jo ikdienā nāksies izmantot prasīgu programmatūru. Šādos gadījumos stacionārs dators izmaksās mazāk nekā līdzīgas veiktspējas laptops. Vēl viena stacionāro datoru priekšrocība ir tā, ka visas komponentes ar laiku iespējams nomainīt – lai gan arī laptopam, piemēram, klaviatūru, iespējams apmainīt pret jaunāku, tas tāpat ir sarežģītāk un laikietilpīgāk nekā to ir izdarīt galda datoram.

Desmitiem parametru – kā tajos orientēties?

Kad nolemts, kurš datora veids piemērotāks, laiks ķerties klāt nākamajam aspektam – jāsaprot, kādiem parametriem pievērst uzmanību, ja tiek meklēts dators skolniekam.

CD/ DVD iekārta

Lai gan kompaktdiski lēnām izmirst, uzvaras gājienā dodoties mākoņservisiem un citām modernākām tehnoloģijām, nevar aizmirst, ka daļa kvalitatīvu mācību materiālu atrodas kompaktdiskos.

Procesors/ video karte/ operatīvā atmiņa

Lai gan katra no šīm komponentēm veic savu, atsevišķu uzdevumu, rezumē ir šāds – jo “nopietnākas” programmas uz datora tiks izmantotas, jo jaudīgāks procesors, video karte un operatīvā atmiņa nepieciešama. Savukārt, iegādājoties datoru e-pastu sarakstei, pierakstiem un sērfošanai internetā, nav nepieciešamas pašas jaudīgākās komponentes.

Cietais disks

Tavs skolnieks ir filmu vai mūzikas fans ar iespaidīgu kolekciju? Varbūt viņa hobijs ir fotografēšana, un arhīvā atrodas tūkstošiem augstas izšķirtspējas fotogrāfiju? Šādos gadījumos lielākais draugs ir gigabaiti, kuros visus failus uzkrāt. Viens no variantiem – mākoņserveri, taču tādā gadījumā jārēķinās ar zināmām izmaksām. Alternatīva – ietilpīgs cietais disks! Mūsdienās arvien izplatītāki kļūst SSD diski – lai gan tie ir nedaudz dārgāki, salīdzinot ar HDD diskiem, tie izceļas ar klusāku un daudz ātrāku darbību.

Ekrāna veids

Ja dators tiks izmantots darbiem, kur nepieciešama īpaša precizitāte, ieteicams izvēlēties pēc iespējas lielāku ekrānu ar augstu izšķirtspēju. Uzmanība jāpievērš arī tam, vai ekrāns ir matēts vai glancēts – glancēta ekrāna priekšrocība ir košākas krāsas, bet matēts ekrāns neatstaro gaismu, līdz ar to ir ērtāk izmantojams, ja uz tā spīd saules stari vai mākslīgais apgaismojums.

Bezvadu un fiziskie savienojumi

Dators skolniekam nereti tiek aprīkots ar dažādām papildus ierīcēm, piemēram, skaļruņiem, printeriem, USB zibatmiņām, ārējiem cietajiem diskiem un citām ierīcēm. Pievērs uzmanību, cik daudz USB pieslēgvietu ir noskatītajam datoram, savukārt, ja vēlies datoru ērti pieslēgt televizoram, lieti noderēs kāds no bezvadu savienojumiem vai HDMI (protams, ja vien to atbalsta televizors).

Kas vēl nepieciešams ērtam darbam?

Kad atrasts piemērotākais dators skolniekam, laiks padomāt, vai mājoklī ir viss nepieciešamais, lai to pilnvērtīgi izmantotu. Mācību procesā liela nozīme ir arī:

* datorgaldam – ja tiek meklēts galds skolniekam, svarīgi pievērst pastiprinātu uzmanību tā izmēram. Jāatceras, ka uz galda vieta būs jāatrod ne tikai datoram, bet arī mācību grāmatām un burtnīcām, turklāt ir svarīgi, lai bērns pie galda varētu ne tikai nodoties datora sniegtajām iespējām, bet arī pildīt rakstiskos mājasdarbus un zīmēt;

* datorkrēslam – ņemot vērā vidējo cilvēku augšanas statistiku, meitenes aug līdz 19 gadu vecumam, bet puiši – līdz pat 26 gadiem, tāpēc, pirmkārt, pievērs uzmanību iespējai mainīt krēsla augstumu. Kā zināt, cik augsts krēsls skolniekam nepieciešams? Pēdām jābūt novietotām uz grīdas, savukārt ceļgaliem – saliektiem 90 grādu leņķī. Lieti noder arī elkoņu balsti, jo tie ilgstoša darba gaitā ļauj atpūtināt apakšdelmus;

* printerim – ja skolā ik pa laikam nepieciešams iesniegt mājasdarbus datorrakstā vai arī daļa mācību materiālu tiek nosūtīta elektroniski, bez printera neiztikt;

* dažādiem aksesuāriem – piemēram, lai dators skolniekam vienmēr būtu tīrs, vajadzīgi speciāli kopšanas līdzekļi un mikrošķiedru lupatiņas. Savukārt, ja dators tiek izmantots ilgstoši, roku paliktņi ļauj atslogot locītavas un izvairīties no veselības problēmām.

Savukārt, lai darbs pie datora ātri neapniktu un neatstātu pēdas uz stāju un veselību, ieteicams vismaz reizi stundā no darba novērsties un atpūsties (uz vismaz piecām minūtēm). Pārtraukumā jāizvairās no tā, kas iepriekšējo stundu darīts – ja tika ilgstoši lasīts, noteikti jāatpūtina acis, veicot piemērotus vingrinājumus, savukārt pēc ilgas rakstīšanas jāatpūtina locītavas. Kā arī – neaizmirsti par pietiekamu apgaismojumu un to, lai telpā būtu svaigs gaiss!

Dators skolniekam šobrīd ir teju kulta statusā – tas noder gan mācībām, gan izklaidei. Dažādus datorus atradīsi arī interneta veikalā 1a.lv.

31.08.2017
Autors: Valdis Zariņš

Pievienot komentāru